Haber

İçişleri Komisyonu Başkanı Soylu, Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Tinca ile görüştü

İçişleri Komisyonu Başkanı Soylu, Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Tinca ile görüştü

ANKARA – TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Süleyman Soylu, Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Tinca ile görüştü.

İçişleri Komisyonu Başkanı Soylu, Romanya Büyükelçisi Stefan Alexandru Tinca ile Meclis’teki makamında bir araya geldi. Soylu, Romanya’nın 6 Şubat depreminin ilk anından itibaren arama kurtarma, malzeme ve lojistik destek sağladığını belirterek, “İki ülke arasındaki ticaret hacmi 10 milyar doları aştı. Türkiye’nin önemli firmaları Romanya’da yatırımlarına devam ediyor. Romanya Türkiye’nindir.” AB üyesi ülke.” “Yolculuğunda da açık desteğini gösterdi. AB Komisyonu’nun son raporu bizi üzdü, her alanda adaletsizliği içeriyor, sözleşmeye sadakatsizliği ortaya koyuyor. Türkiye bunu hak etmiyor, taraflı raporu kabul etmiyoruz” dedi.

Soylu, Filistin ile İsrail arasındaki çatışmaya değinerek, “Bu bir cinnet halidir. Buna sessiz kalmak cinnet halidir, uygulamak cinnet halidir. Artık Gazze yeni düzen için bir dönüm noktası olacaktır. Bunun bir kısmını da göreceğimizi düşünüyorum. Gri dünyada yok olacak, “Dünya siyah beyaz olacağı bir düzene adım atıyor. Çünkü dünyanın vicdanı ve insanlığı, masumların öldürülmesini asla meşrulaştıramaz” dedi.

Tinca, 6 Şubat depreminde Romanya’dan ekiplerin de bölgeye gittiğini anımsatarak, Hatay’ın kendileri için önemine değindi. Tinca, “Romanya, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda her zaman destek verdi ve destekleyecektir. Umarım AB Komisyonu’nun hazırladığı ikinci rapor daha olumlu olur. AB’nin, Türkiye’nin ekonomik ve stratejik açıdan Birlik için ne kadar önemli olduğunu anlamasını bekliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu